Ankieta mówi, że zarządzający funduszami długo bitcoinami skracają dolara amerykańskiego

Tracąc zaufanie do USD, zarządzający funduszami głosowali, że “long bitcoin” jest jedną z preferowanych transakcji w grudniu 2020 roku.

Zarządzający funduszami nadzorującymi 534 miliardy dolarów w AUM ankietowanym przez Bank of America umieścili “long Bitcoin Future” jako “trzecią najbardziej zatłoczoną” transakcję. Krypto waluta pozostała w tyle tylko za akcjami technicznymi i niedoborem dolara amerykańskiego, ale wzniosła się ponad tradycyjne inwestycje, takie jak złoto i obligacje.

Długi bitcoin wspina się na szczyt 3

Amerykański międzynarodowy bank inwestycyjny zainicjował w dniach 4-10 grudnia badanie wśród zarządzających funduszami w celu określenia ich nastrojów na temat różnych opcji inwestycyjnych.

Historycznie rzecz biorąc, zarządzający funduszami byli byczy wobec tak zwanego “ryzyka na aktywach”. Sytuacja nie zmieniła się w tym roku – zazwyczaj uznawane za bardziej ryzykowne aktywa zajmowały czołowe pozycje.

Z badania wynika, że akcje “long tech” zgromadziły 52% respondentów. Jest to jednak spadek w stosunku do wyników z listopada 2020 roku, kiedy to akcje te zdobyły 65% głosów.

Z drugiej strony, odpowiedź “long bitcoin” wybuchła w ciągu miesiąca. Od uzyskania mniej niż 5% głosów w listopadzie, bycze stanowisko w sprawie pierwotnej kryptokuranty zwiększyło się ponad trzykrotnie do 15%.

Oznacza to, że zarządzający funduszem umieścili “long bitcoin” wyżej niż inne tradycyjne opcje inwestycyjne, takie jak “długie obligacje korporacyjne” i “długie złoto”. Co ciekawe, pozytywny sentyment do metalu szlachetnego spadał z miesiąca na miesiąc.

Ten rozwój może być potwierdzeniem, że Wall Street zaczęła przyjmować Bitcoin. Wybitni tradycyjni inwestorzy, tacy jak Paul Tudor Jones i Stan Druckenmiller otwarcie chwalili i inwestowali w krypto walutę. W tym samym czasie Ray Dalio porównał ją do złota jako magazynu wartości.

Notowana na NASDAQ firma MicroStrategy przeznaczyła na BTC miliony dolarów, podczas gdy gigant z Wall Street Guggenheim Partners zwrócił się do SEC o zgodę na zakup bitcoinu o wartości do 500 milionów dolarów za jeden ze swoich funduszy.

Krótko mówiąc Dolar amerykański

Podobnie jak w przypadku odpowiedzi “long bitcoin”, również dolar amerykański przyciągnął uwagę badanych zarządzających funduszami. Jednak większość z nich przewidywała niekorzystne zmiany dla światowej waluty rezerwowej i umieściła “krótki dolar amerykański” jako drugi co do wielkości “zatłoczony handel”.

Decyzję tę uzasadniali naruszeniem bilionów dolarów wydrukowanych przez Rezerwę Federalną USA w 2020 roku, po wybuchu epidemii COVID-19. Według niektórych raportów, w tym roku powstało prawie 20% wszystkich istniejących dolarów.

W związku z tym wielu znanych ekonomistów przewidywało, że wartość dolara się rozbije. Peter Schiff poszedł w tym roku jeszcze dalej, ponieważ powiedział, że nawet hiperinflacja nie jest wykluczona.

Co ciekawe, niektórzy uważają, że być może Bitcoin mógłby zagrozić dolarowi. Larry Fink, dyrektor generalny największego na świecie menedżera aktywów BlackRock, powiedział niedawno, że BTC sprawia, że dolar jest mniej istotny dla międzynarodowych posiadaczy aktywów dolarowych.